موضوعات وبسایت : تحقیق
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

مثال هایی برای خرده فرهنگ موافق

نویسنده : نازنین رحمانی | زمان انتشار : 26 اسفند 1400 ساعت 15:58

خُرده‌فرهنگ در دانشِ مردم شناسی به ارزش‌ها و هنجارهای متفاوت با ارزش‌ها و هنجارهای گروه اکثریّت که یک گروه درون جامعه‌ای بزرگ‌تر داراست، گفته می‌شود. خُرده‌فرهنگ‌ها قابل شناسایی و تغییر هستند و بیشتر به ارزش‌های گروهِ اقلّیّت گفته می‌شوند.

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

به عبارت دیگر، گروهی از مردم که در دل یک فرهنگ بزرگ‌تر قرار دارند اما ارزش‌ها و هنجارهایشان با فرهنگ مادر متفاوت است خرده فرهنگ نامیده می‌شوند. خرده‌فرهنگ‌ها به‌رغم ارزش‌ها و هنجارهای متمایزشان بعضی از اصول بنیادین فرهنگ مادر را حفظ می‌کنند،[۱] مانند اقلیت های یک جامعه از نظر قوم یا دین، فرهنگ ها محلی فرهنگ های یک مجموعه ساختگی مانند بسیاری از خرده فرهنگ های ریشه گرفته از موسیقی یا ساخته شده توسط ویژگی های شخصیتی مانند نردها یا دانسته ها و سبک زندگی مثل بعضی از سبک زندگی های ورزشی فوق حرفه ایی یا افراطی.

کنش[ویرایش]

خرده فرهنگ که خود انواع مختلف دارد، باعث شکاف در تمایلات ذهنی، سبک زندگی، و ایجاد تغییر در تصویر ظاهر، طرز حرکت و زبان در یک جامعه می‌شود.[۲]

خُرده‌فرهنگِ حجاب پیش و پس از انقلاب[ویرایش]

نیره توحیدی، مدیر بخشِ جامعه‌شناسیِ جنسیت و زنان از دانشگاه کالیفرنیا معتقد است پیش از انقلاب، حامیانِ پوششِ چادر یک خُرده‌فرهنگ در جامعهٔ ایران بودند که پس از انقلاب، حکومت را در دست گرفتند و نگرشِ خود را بر کلِ جامعه تعمیم دادند.[۳] که با ماجرای کشف حجابرضا شاه پهلوی و شروع بی حجابی در ایران کاملاً در تناقض است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • آنتونی گیدنز (۱۳۷۶)، جامعه‌شناسی، ترجمهٔ منوچهر صبوری، تهران: نشر نی، ص. ۲۳۸

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: fa.wikipedia.orgارسال نظر

نام


ایمیل


نظر